forum BIBLIOTEKARIUM
http://www.forum.bibliotekarium.pl/

Nowa seria BIBLIOTEKARIUM
http://www.forum.bibliotekarium.pl/viewtopic.php?f=3&t=1161
Strona 1 z 1

Autor:  AdminMZ [ 23 lip 2019, 13:31 ]
Tytuł:  Nowa seria BIBLIOTEKARIUM

NA rynku pojawiła się nowa seria prezentująca fantastykę. - fantastykę z lamusa. :)

Seria PIONIERZY FANTASTYKI prezentuje twórczość, zapomnianych już często, pisarzy końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, którzy tworzyli prozę klasyfikowaną obecnie jako: science fiction, groza, utopia, antyutopia, fantasy.

Pierwszy tytuł to "Goście z Marsa" Władysława Satke. Nie słyszeliście o tej książce? Nic dziwnego! Wcześniej ukazała się tylko raz - pod koniec XIX wieku. Ktoś może stwierdzić: "Po co czytać takie ramoty?" Zaręczamy jednak, że warto!
Fragment notki wydawniczej:

"W antologii „Polska nowela fantastyczna” o „Gościach z Marsa” napisano: „... narracja obraca się wokół tezy, w myśl której cywilizacja marsyjska dożywa już swoich dni, podczas gdy ziemska – znacznie młodsza – powtarza niejako jej rozwój. Najciekawsze partie powieści dotyczą opisu – jednego z pierwszych w naszej literaturze – mieszkańców innej planety i wytworów ich cywilizacji.”

Warto dodać, że życie społeczne na Marsie jest przedstawione przez Władysława Satke w sposób ponury i przywodzący na myśl o wiele późniejszą powieść Aldousa Huxleya „Nowy wspaniały świat”. Jeden z bohaterów książki wyznaje: „Szesnaście lat temu otrzymałem numer człowieka pożytecznego. U nas jest taki zwyczaj, że po ukończeniu 14 roku życia dostaje się liczbę porządkową wraz z czarną czapką. Nazwisk nie mamy, bo prowadzą do nierówności społecznej. Mężczyźni w naszym świecie mają numery nieparzyste, rodziców nie znają – miłość wpływa bowiem szkodliwie na rozwój dziecka. Chłopiec jest przy matce tylko do pierwszego roku życia. Po ukończeniu szkoły otrzymuje przydział do pracy. Od szóstego do dwunastego roku życia trwa nauka chemii, fizyki, astronomii, geometrii. Potem trzeba pracować dla społeczeństwa.”

Załączniki:
goscie-z-marsa.jpg
goscie-z-marsa.jpg [ 38.13 KiB | Przeglądany 4604 razy ]

Autor:  KlastER [ 23 lip 2019, 13:40 ]
Tytuł:  Re: Nowa seria BIBLIOTEKARIUM

Noooo... Nie wiem. A jaka książka następna w serii?

Autor:  AdminMZ [ 24 lip 2019, 13:13 ]
Tytuł:  Re: Nowa seria BIBLIOTEKARIUM

Dzisiaj druga książka z serii "Pionierzy fantastyki". Powieść "Ludzie elektryczni" została wydana po raz pierwszy w 1912 roku. Książka opowiadają o śmiałym projekcie kolonizacji Sahary. Nie jest to może literacka perełka (styl autora bywa chwilami "ciężkawy", ale jako powieść przygodowa z elementami sf (w stylu Verna) sprawdza się nieźle.

Dzięki genialnym wynalazkom polskiego uczonego pustynia ma przekształcić się w żyzny ogród, który będzie zapewniał mieszkańcom Elektropolis dostatek i szczęście. Autor sugeruje, że pozyskiwana z atmosfery energia sprawi, iż jałowe piaski zamienią się w uprawne pola. Dużym zaskoczeniem może być to, że w powieści napisanej na początku XX wieku pojawiają się elektryczne samochody oraz samoloty.

Jednak pewne fragmenty „Ludzi elektrycznych” mogą wydać się dzisiaj niepokojące. W ślad za nowymi wynalazkami Edmund Jan Krüger proponuje bowiem rewolucyjne rozwiązania społeczne. Być może na początku XX wieku wydawały się one kuszące, dzisiaj tchną inżynierią społeczną w najgorszym wydaniu. Wystarczy przeczytać taki choćby fragment: „...w Elektropolisie wszyscy są równi i równemi rządzą się prawami, każdy obowiązany jest pracować i nie zaniedbywać się w swej pracy; kto tylko zacznie się lenić, otrzymuje pierwsze ostrzeżenie, po trzech ostrzeżeniach zostaje wykluczony z liczby mieszkańców miasta. Wszystko stanowi wspólną własność wszystkich, dlatego też ogół o całość wszystkiego dbać winien (...). Użycie alkoholu i gry hazardowe są stanowczo wygnane z Elektropolisu, i każdy schwytany na gorącym uczynku przekroczenia tego zakazu, surowo karany będzie.”

Załączniki:
ludzie-elektryczni.jpg
ludzie-elektryczni.jpg [ 46.39 KiB | Przeglądany 4592 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/